Ortodontia - Kliinik32

Ortodontia

Ortodontia

Mis on ortodontiline ravi?

Ortodontilise ravi abil saab suunata ruumipuuduses olevaid hambaid sirgesse joonde, sulgeda vahesid hammaste vahel ning taastada igeme-haiguse (parodontiidi) tagajärjel nihkunud hammaste asendeid. Enne ravi alustamist viib arst läbi uuringud, mille põhjal koostab raviplaanid ning valib koos patsiendiga parima võimaliku ravilahenduse. Vajadusel valmistatakse spetsiaalsed näidised, mille pealt patsient näeb ravi lõpptulemust.

Palju maksab ortodontiline ravi?

Ortodontilise ravi kogumaksumus sõltub kasutatavatest breketitest ja ravi pikkusest. Keskmine ortodontiline ravi kestab 1,5 aastat.

Kas Haigekassa kompenseerib ortodontilist ravi?

Eesti Haigekassa kompenseerib kuni 19-aastastele lastele  ortodondi konsultatsiooni ja raskete diagnooside korral kogu ortodontilise ravi.

Kliinik 32 peab ravijärjekorda spetsiaalselt hambaravikliinikutele mõeldud tarkvaraprogrammis Dentas. Patsiendi registreerib ravijärjekorda kas administraator või arst. Ravijärjekorda registreerimisel kantakse programmi järgmised andmed: patsiendi ees- ja perekonnanimi, isikukood, vastuvõtuaeg, soovitav teenus ja mure. Ortodontilise teenuse ravijärjekorra maksimaalne lubatud ooteaeg alla 19-aastasele kindlustatud isikule on 9 kuud.

Mis on breket?

Breketid on mõeldud hammaste asendite ja hambumuse parandamiseks. Enamasti kasutatakse metallbreketeid – tugevad ja vastupidavad, hinnalt soodsaimad. Keraamilised breketid on vähemmärgatavad.

Breketite sees olev kaar kindlustab hammaste nihkumise soovitud asenditesse. Kaare kinnitusmehhanismilt eristatakse tavalisi ja iseligeeruvaid breketeid.

Breketi valik sõltub probleemist, täpsemad soovitused annab ortodont raviplaani koostamisel.

Kas breketitele on ka alternatiive?

Invisalign süsteem on uus võimalus hammaste asendite korrigeerimiseks – see võimaldab hammaste asendeid korrigeerida breketite asemel hoopis kapede abil. Tegemist on läbipaistvate kapedega, mis järk-järgult juhivad hambad õigetesse asenditesse. Esmalt viiakse hammaste asendite korrigeerimise protsess läbi arvutis ning selle alusel luuakse virtuaalne mudel. Mudeli põhjal valmistatakse kaped, mis juhivad järk-järgult hambad õigetesse asenditesse. Patsient saab uue kape iga kahe nädala tagant. Ortodonti on vaja külastada 2-3 kuu tagant, ravi kestab keskmiselt 1,5 aastat. Invisalign sobib kerge ja keskmise raskusega hambumusprobleemide lahendamiseks.

Mis on Invisalign?

Invisaligni ravis kasutatakse peaaegu nähtamatuid eemaldatavaid kapesid, mis asendatakse 1-2 nädala tagant uute kapedega. Kaped on valmistatud individuaalselt. Igakordsel kapede vahetusel nihkuvad hambad iga nädalaga järk-järgult paika, vastavalt hambaarsti koostatud raviplaanile.

Lisaks võimaldab Align Technology ainulaadse ClinCheck® tarkvaraga koostatud virtuaalne raviplaan vaadata, kuidas hambad ravikuuri jooksul järjest liiguvad. See võimaldab juba enne ravi alustamist näha, millised hambad ravikuuri lõpul välja näevad. ClinCheck tarkvara näitajate põhjal valmistatakse konkreetselt igale patsiendile sobivad personaalsed läbipaistvad kaped.

Ortodontias pakutavate võimaluste ring on lai, aga ükski teine ravivahend ei ole nii mugav kui Invisalign. Sageli on Invisalign ravi lühem kui breketravi. Invisalign on on turul olnud aastaid ja selle abil on parandatud üle 6 miljoni patsiendi naeratuse.

Kuidas Invisalign patsiendi igapäevaelu mõjutab?

Invisaligni ravi sobib hästi inimeste igapäevaellu ja jääb teistele enamasti märkamatuks. Invisaligni kapede puhul ei kasutata metalltraate ega breketeid, nii et suuõõne ärrituse oht ja esmaabi vajadus on minimaalsed. Kaped on mugavad kanda ning neid saab söömise ja pesemise  ajaks hõlpsalt eemaldada.

Invisaligni kaped on läbipaistvad ja neid on kandmise ajal vaevalt näha, võimaldades korrigeerida hammaste asendeid ilma piinlikkust või kohmetust tekitamata. Mõne tähtsa kohtumise või sündmuse korral võib kaped alati lühikeseks ajaks ära võtta.

Mida teha, kui traadiots põhjustab ärritust?

Üritage suruda traadiotsa ärritavast kohast eemale, kasutades selleks mõne tömbi eseme otsa. Kui see ei õnnestu, katke traadi ots vaha, vati või suhkruvaba närimiskummiga seniks, kuni teil õnnestub pääseda oma arsti vastuvõtule. Traadiotsa ära lõikamine peaks olema viimane võimalus professionaalse abi puudumise korral. Katkisele põsele võib panna Urgo Mouth Ulcer Geel Suuõõne haavanditele (saadaval apteekides ilma retseptita).

Mida teha, kui põhikaare ots tuleb purihamba breketist välja?

Üritage traati uuesti breketisse sisestada. Kui see ei õnnestu, katke traadiots vahaga kuni saate oma arsti vastuvõtule. Traadiotsa ära lõikamine peaks olema viimane võimalus professionaalse abi puudumise korral. Katkisele põsele võib panna Urgo Mouth Ulcer Geel Suuõõne haavanditele (saadaval apteekides ilma retseptita).

Mida teha, kui breket tuleb lahti?

Tavaliselt jääb breket kaarega  seotuks. Kui breket  on pöördunud ümber kaare ja põhjustab ärritust, üritage see tagasi keerata õigesse asendisse ja fikseerida ortodontilise vahaga. Ärge visake kaare küljest lahti tulnud breketit ära, tihti õnnestub see tagasi kleepida. Helistage oma ortodondile ja informeerige teda juhtunust.

Mida teha, kui retentsioonitraat läheb katki?

Retensioonitraadi paigaldab tagasi kas ortodont või raviarst. Mida rutem seda võimalik teha, seda parem.

Mida teha, kui peale breketite paigaldust hambad valutavad?

Pärast aktiveerimist on hambad hellad. Võtke valuvaigistit 1 tund enne visiiti. Pärast visiiti rahustab  soolaloputus (lahustage 1 teelusikas soola 1 klaasis leiges vees).

Mida teha, kui toit jääb breketite vahele?

Kasutage toidu eemaldamiseks hambaniiti või hambavaheharju.

Mida teha, kui unustasite oma visiidiaja?

Helistage koheselt oma ortodondile ja leppige kokku uus visiidiaeg. Iga vahele jäänud visiit tähendab  ravi pikenemist ja lisakulu.

Mida teha, kui te ei saa tulla kokkulepitud visiidile?

Helistage oma ortodondile ja leppige juba eelnevalt uus visiidiaeg kokku. Nii saab teie ravimiseks mõeldud aega kasutada kellegi teise abistamiseks.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru