Tornimäe 5, 10145 Tallinn
+372 6 32 32 32
Küsimuste korral palun helistage +372 6 32 32 32
Parodontiit on hamba kinnitusaparaati kahjustav krooniline põletik, mis võib hävitada hamba tugiaparaadi, tekitada hammaste liikuvust ning hiljem ka hammaste kaotust. Haiguse kergemaid ja mõõdukaid kroonilisi vorme esineb sagedasti, agressiivset ja ravile raskestialluvat parodontiiti vähem.
Parodontiit tekib, kui spetsiifiliste bakterite kooslus (biofilm) koguneb hamba ning igeme vahele nn. igemetaskusse. Haiguse tekke eelduseks on ka organismi üldise vastupanuvõime nõrgenemine ning haigust soodustavate tegurite olemasolu sealhulgas suitsetamine, teatud üldhaigused (diabeet, südame isheemiatõbi), geneetiline eelsoodumus, stress.
Enamasti tekitab parodontiit algavas ja mõõdukas faasis vähe probleeme. Haiguse tüüpilised tunnused on igemete veritsus, punetus, turse ja hellus puhastamisel, võib tunda olla ka halba maitset suus ning ebamäärast kihelust igemetes. Kui hammas on juba hakanud liikuma, eritub mäda ning esineb valu, on haigus arenenud kaugele.
Parodontiidi ravi nurgakiviks on kontrolli saavutamine põletikuprotsessi üle. Selleks õpetatakse esmalt patsienti õigesti oma hambaid hooldama, eemaldatakse bakteritest koosnev hambakatt nii hamba pealt kui ka igemetaskust. Samuti kõrvaldatakse mikroobide kogunemist soodustavad tegurid nagu hambakivi, ebakorrektsed proteesid ja täidised /plommid, ravitakse katkised ning eemaldatakse lootusetult haiged hambad. Vajadusel rakendatakse kirurgilist ravi, mille käigus eemaldatakse bakterid ja hambakivi ka igemetaskute sügavusest. Liikuvaid hambaid on võimalik fikseerida erinevate lahaste abil või need eemaldatakse ning asendatakse implantaathammast või proteesidega. Soovitatakse ka üldtugevdavaid protseduure, tervet ellusuhtumist, suitsetamisest ja teistest kahjulikest harjumustest loobumist. Põhjalik kodune hammaste hooldus määrab ravi õnnestumise pikas perspektiivis.
Parodontiit on pöördumatu protsess. Tänapäevaste ravimeetoditega suudetakse haigus peatada, kuid puuduvad võimalused igemekudede täielikuks taastamiseks. Seetõttu on hea ravitulemuse saavutamiseks oluline haiguse varajane avastamine ning õigeaegne hambaravi.