Tornimäe 5, 10145 Tallinn
+372 6 32 32 32
Küsimuste korral palun helistage +372 6 32 32 32
Miks päästa hammas?
Hambatraumad juhtuvad kõige sagedamini laste ja varateismelistega. Tihti leiab õnnetus aset aktiivselt vaba aega veetes – näiteks veeparkides, batuutidel hüpates või rulaparkides trikitades. Samas võib laps ka lihtsalt õnnetult komistada ja kukkuda.
Paljud lapsevanemad, lapsed, treenerid ja õpetajad ei tea, et ära tulnud hammast on võimalik päästa. Kui tegutseda kiiresti ja hoida hammast õigesti, saab hambaarst selle suhu tagasi panna.
Kuna implantaate ei ole võimalik paigaldada enne täiskasvanuiga, on eriti noortele inimestele oluline hamba äratuleku korral see võimalusel suhu tagasi panna.
Kuidas hammast päästa?
Kui hammas on ära tulnud, tuleks see ruttu oma kohale tagasi panna, et vältida pisikeste, hammast luuga ühendavate sidemete hävimist. Kui see paanikahoos mitte kuidagi ei õnnustu, siis võib selle panna ka põske või topsi, sülje sisse. Alternatiivina võiks hammast transportida piimas, aga mitte tavalises vees.
Hammast tohib katsuda ainult hamba ülemisest ehk krooniosast. Hambajuurest kinni võtta ei tohi.
Tegutseda tuleks kiiresti. Kriitiline ajapiir on umbes tunni jooksul, kuid mida kiiremini arsti juurde minna, seda parem – prognoos halveneb iga minutiga.
Helista kohe oma hambaarstile ja räägi talle juhtunust. Kui sinu enda arst sind vastu võtta ei saa, pöördu kohalikku erakorralist abi osutavasse hambapolikliinikusse.
Erakorralist arstiabi otsi aga siis, kui trauma saanu tunneb iiveldust, peapööritust, on segasusseisundis või tunneb end üldiselt halvasti.
Kes aitab hammast päästa?
Hambatrauma korral võta kiiresti ühendust oma hambaarstiga. Kui tema ei saa tunni jooksul abiks olla, pöördu kodukoha valvehambaarsti juurde.