Kas teadsid? Hambatrauma nõuab kiiret ja õiget tegutsemist! - Kliinik32

Kas teadsid? Hambatrauma nõuab kiiret ja õiget tegutsemist!

Kas teadsid? Hambatrauma nõuab kiiret ja õiget tegutsemist!
21. mai 2019

Õnnetu kukkumise tagajärjel võib lapse naeratus üsna lünklikuks muutuda. Kuigi esmapilgul tundub olukord lootusetu, saab ära tulnud hamba kiire ja õige tegutsemise korral päästa ning tagasi istutada.

Marju (40) saatis kahe aasta eest tütar Anita (10) nagu tavaliselt ujumistrenni. Ja sai mõne aja möödudes telefonikõne, et lapsega juhtus õnnetus. «Ta sõitis treeningu lõppedes veetorust alla, kuid ega ma sündmuste täpset käiku teagi. Igal juhul väljus ta sealt nii, et ühe jäävhambast esihamba asemel laiutas tühi koht,» meenutab ema. Õnneks leidis keegi hamba basseinist üles, pistis selle piimaga täidetud topsi ja andis koos kommentaariga Marjule üle: «Teil on kaks tundi, et arstile jõuda. Niikaua hoiab piim hamba elus.»

Pöördu õigesse kohta

Kohale kutsutud kiirabi ei osanud teha muud, kui vaatas üle eluliselt olulised näitajad ja toimetas Marju koos Anitaga Tallinna lastehaigla traumapunkti. Üllatuslikult selgus, et ka sealsed muidu igati kenad ja professionaalsed arstid ei osanud sellise vigastusega suurt midagi peale hakata. Marjul tiksus aga peas ujulast kaasa saadud lause – tegutsemiseks on aega kaks tundi. Õnneks andsid traumapunkti töötajad ainukese Tallinnas asuva ja ööpäev läbi avatud hambakliiniku kontaktid. Seal pandi hammas suhu tagasi, lahastati ja laps saadeti koju. Järgmisel päeval pöördus Marju tütrega sobivana tunduvasse hambakliinikusse. Röntgeniga täpsustati vigastust ja koostati raviplaan. Marjut ehmatas arsti muu hulgas poetatud lause, et kui esihammas ellu ei jää, tuleb see ajutise proteesiga asendada. Implantaadi jaoks oli laps veel liiga noor. «Minu suurim hirm oli, et magan ehk mingi ravi jaoks olulise hetke maha ja lapse välimus saab eluks ajaks rikutud,» räägib naine. Ta lisab, et asjad hakkasidki paraku venima ja seetõttu asuti uut tohtrit otsima. Soovituste kaudu jõuti lõpuks Kliinik 32, kus ravi üle võeti ja Anitaga tegutsema asuti.

Oma hammas vahetas kohta

Lapse raviga tegelema hakanud näo- ja lõualuukirurg dr Reet Pallase selgitab, et Anita hammas ellu ei jäänud. Selle juur sulas ja asendus luukoega. Laste puhul on see ohtlik, sest hammast luuga ühendavad sidemed hävivad, hammas ühineb luuga jäigalt ja selle käigus peetub selle hamba kohal lõualuu kasv. Nii otsustatigi ette võtta hamba transplantatsioon ehk siirdamine. Röntgenipiltide põhjal otsustas dr Pallase, et Anita lõualuust opereeritakse välja eespurihammas ja istutatakse kaotatud esihamba kohale.

«Pidime küll üle aasta ootama, et hammas saavutaks siirdamiseks sobiva arengujärgu. Ent kogu selle aja pidas trauma tõttu kannatada saanud hammas õnneks vastu. Kindlasti oli seejuures abiks täiendav juureravi ja laps ei pidanud kordagi olema ilma hambata. Hammas ei muutnud isegi värvi,» rõõmustab Marju ja kiidab kliiniku personali. «See on lausa ime, mis nad teevad. Õige esihammas küll suri, kuid lapsel on praeguseks siiski oma ja juurtega hammas suus. Ei mingit ajutist proteesi või hilisemat implantaati. Ja kuigi väike Anita pidi taluma protseduuride ja operatsiooniga kaasnevat ebamugavust, siis valus tal ei olnud,» rõõmustab ema ja lisab, et praegu on tütrel kena naeratus. Pere ootab veel vaid ortodontilist ravi, et hambad veidi paremasse asendisse saaks. «Tavakodanikud ei saa arvatavasti arugi, et Anita hammastega midagi juhtus. Seda märkab ehk vaid professionaal.» Nii et lõpp hea, kõik hea. Kui Marju tütrekese aga nüüd kodust välja saadab, on alati tema viimased sõnad: «Palun, ole ettevaatlik.»

Trauma korral toimi nii!

Hambatrauma võib tähendada erinevaid asju: mõra hambas, murdu, hamba asendi muutust. Ka seda, et suust tuleb välja kogu hammas. Ükskõik, millega tegemist on, peab esimesel võimalusel pöörduma hambaarsti vastuvõtule. Eriti tähtis on kiire ja õige käitumine siis, kui hammas on suust kas päris ära tulnud või osaliselt lahti.

Otsi hammas üles ja katsu ainult hambakrooni ehk hamba valgemat osa. Võimalusel loputa hammas kiirelt jaheda veega. Aseta hammas oma kohale tagasi. Hamba võib suhu tagasi panna kasvõi laps ise. Tagasi panemine ei saa kuidagi halba teha – see annab arstile alati võimaluse üritada hammast päästa.Kui hammast ei saa mingil põhjusel suhu tagasi panna, aseta see kuivamise vältimiseks füsioloogilise lahuse või piima sisse. Või kui neid käepärast ei ole, pista hammas lihtsalt põske.

Probleem tuleb lahendada!

On lapsi, kel puudub sünnipäraselt mõni jäävhammas. Paraku ei saa implantaate paigaldada enne 18.–20. eluaasta saabumist ehk enne kasvuea lõppu. See tähendab omakorda suus tühja kohta või proteesi nagu vanainimestel. Selline olukord võib tekitada kogu elu kestvaid hambumusprobleeme, põhjustada negatiivset enesehinnangut ja elukvaliteeti halvendada. Seetõttu on tähtis, et hambaprobleem saaks lahendatud.

Lugu ilmus Naistelehes:

https://naisteleht.ohtuleht.ee/962476/kas-teadsid-hambatrauma-nouab-kiiret-ja-oiget-tegutsemist

 


Teemad

Jaga artiklit

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru