Juureravi - Kliinik32

Juureravi

Juureravi

Mis põhjustab hambavalu?

Hambavalu põhjuseid võib olla mitmeid, erinevad võivad olla ka valu tugevus ja kaasnevad sümptomid. Tavaliselt tekitab hambavalu üks kolmest põhjusest: hambakaaries ehk „hambaauk”, hambanärvipõletik või hamba juuretipupõletik.

Mõnikord võib valu põhjuseks olla aga hoopis igemepõletik. Igemepõletiku teke on otseses seoses suuhügieeniga. Hambakatus olevad mikroobid ärritavad igemeid ning põhjustavad põletikku, punetust, veritsust, kihelust ja valu.

Mis on hambakaaries?

Hambakaaries ehk hambaaugud on nakkushaigus, mida tekitavad inimese suus elavad mikroobid. Mikroobid toodavad toiduga saadavast suhkrust happeid, mis kahjustavad hammast.

Mikroobid võib saada juba väikelapsena siis, kui suhu lõikub esimene hammas ning sellega tekib pisikute kinnitumiseks vajalik pind. Nakatajateks on enamasti vanemad, kes puhastavad lutti oma suus, toidavad last lusikaga, millega ka ise söövad või musitavad last suule.

Hambaaugu tekkimiseks ongi vaja nelja samaaegselt olemas olevat tegurit:

1) hammast, millele pisikud saavad kinnituda,

2) kaariest tekitavaid mikroobe, ilma milleta hambaauke ei teki,

3) süsivesikuid ehk toitu, millest mikroobide tegevuse tagajärjel tekivad happed,

4) aega, et mikroobide tekitatud happed saaksid hambavaapa mõjutada. See tähendab, et mida tihedamini inimene sööb ja mida vähem ta hambaid toidujääkidest puhastab, seda kiiremini augud tekivad.

Mis on hambanärvipõletik?

Hambanärvipõletik tekib enamasti siis, kui hambakaaries on ravimata jäänud. Väikesest hambaaugust saab sügav auk, mille kaudu jõuavad põletikku põhjustavad mikroobid hambanärvini. Selline põletik võib kulgeda ägedalt (tugeva valuga) või krooniliselt (hammas eriti tunda ei annagi).

Mis on hamba juuretipupõletik?

Kui hambanärvipõletiku ajal sümptomeid ei ilmne ja hammas jääb ravimata, siis hambanärv kärbub ning mikroobid jõuavad läbi hambajuure tipuava hammast ümbritsevasse luukoesse. Tekib hamba juuretippu ümbritsevate kudede põletik. Ka selline põletik võib kulgeda ägedalt valuga või krooniliselt.

Kui hammas valutab tugevalt ning on lisaks ka hell kokkuhammustamisel või peale vajutamisel, võib olla põhjuseks äge hamba juuretipupõletik. Algul on valu pidev, tuikav ning on arusaadav, milline hammas valu põhjustab. Põletiku süvenedes läheb valu tugevamaks ja võib kiirguda ka naaberhammaste piirkonda. Ige hamba juuretipu piirkonnas on punetav ja turses. Igemele võib tekkida ka mädakolle (abstsess). Kaasneda võivad halb enesetunne ja palavik.

Krooniline hamba juuretipupõletik võib kulgeda ilma tuntavate vaevusteta. Valu selline põletik enamasti ei põhjusta. Mõningatel juhtudel võib aeg-ajalt tekkida igemele hamba juuretipu piirkonda uuris (fistel), millest eritub vähesel määral mäda. Sellise põletiku olemasolust saadakse teada röntgenpildilt nähtavate muutuste järgi ning see vajab ravi sõltumata sellest, kas hammas valutab või mitte. Eriti ohtlik on sellise pideva põletikukolde olemasolu organismis nendele inimestele, kes põevad südame-veresoonkonna haigusi või kellel on kunstliigeseid. Seetõttu tuleb käia regulaarselt hambaarsti juures hambaid kontrollimas ja hambaravi teostamas.

Kui hammas on tundlik?

Kui hammas on muutunud tundlikuks külmale, kuumale või magusale, on see tavaliselt märk hambasse tekkinud august ehk hambakaariesest.

Tundlikkust võivad tekitada ka paljastunud hambakaelad ehk nn kiiludefektid hamba igemeäärses osas. Samuti võib hambal tekkida valulik reaktsioon temperatuurimuutusele või survele (mälumisel, tugeval kokkuhammustamisel) siis, kui hambasse on tulnud mõra. Hambamurru puhul on valu enamasti tugevam ning sellega võib kaasneda igeme veritsemine.

Hambanärvipõletiku puhul tekib valu alguses vaid ärritava teguri (temperatuurimuutuse, magusa) toimel. Põletiku süvenedes kestab valu ka ärritava teguri toime lõppedes ja hammas võib valutama hakata ka iseeneslikult. Enamasti on tegemist väga tugeva valuga, mis võib kiirguda ka kõrvalhammastele ja sellepärast on vahel raske täpselt öelda, milline hammas valutab. Närvisüsteemi eripärast tingituna hakkab selle haiguse puhul hammas kõvasti valutama tihti just öösel.

Lühemat aega kestev keskmise tugevusega valu ning tundlikkus külmale, kuumale või survele võib esineda pärast hambaarsti külastust, kus ravitud hambale on asetatud täidis. Selline valu peaks aja jooksul mööduma. Kui aga valu ei ole kadunud 4-6 nädala jooksul, tuleks uuesti võtta ühendust hambaarstiga.

Palju maksab hammaste juureravi?

Juureravi hind sõltub põletiku iseloomust ja sellest, kas ravi tehakse ühe, kahe või kolmejuurelisel hambal. Kliinik 32 juureravil on komplekshind, mis sisaldab juurekanali avamist, täitmist, röntgenpilte, ajutisi täidiseid, tuimestust. Hinnavahemiku oskab öelda raviarst visiidil.

Juureravi täpset maksumust ei ole enne raviga alustamist võimalik öelda ümberravide tõttu, mil kanalite avamine võib olla keeruline ja sellele võib kuluda mitu visiiti. Kui juureravitud hammas vajab edasist taastamist krooniga, võib olla vajalik kroonile toeks asetada juurekanalisse klaasfiibertihvt.

Mis on juureravimikroskoop?

Kliinik 32 kasutatakse hambaravimikroskoope, mis võimaldavad lahendada keerulisemaid juureravi juhtumeid. Mikroskoop suurendab kuni 20 korda ning võimaldab täpsemalt näha juurekanaleid ja avastada kitsaid lisakanaleid. Selle abil on võimalik ravida ka juurekanaleid, mida varem peeti läbimatuteks. Mikroskoobiga saab avastada hamba mõrasid ja murde, mis ainult silmaga vaadeldes võivad märkamata jääda, ning neid tõhusamalt ravida.

Millega peab arvestama pärast hamba parandamist?

Pärast täidise asetamist võib hammas olla tundlik külmale või kuumale. Ka võib esineda kerge valulikkus survele. See on täiesti normaalne ja möödub aja jooksul. Kui arst on asetanud ajutise täidise, ei ole soovitav süüa kuni tund pärast arsti juurest lahkumist.

Millega peab arvestama pärast hammaste juureravi?

Juureravi on aeganõudev ja keeruline protseduur. Sageli on hambas mitu juurekanalit (üks kuni neli) ja juurdepääs tagumistele hammastele võib olla keeruline. Hammas, mille juurekanaleid ravitakse, võib muutuda hellaks või hakata isegi valutama, sest tegemist on põletikuga, mille taandumine võtab aega. Kuid need sümptomid peaksid ajaga siiski mööduma.

Kui olete arsti poole pöördunud tugeva valuga esmaabi saamiseks, võib juhtuda, et valu ei ole võimalik kohe täielikult likvideerida. Samuti võib põletik ravi alustamisel ägeneda kroonilise juurepõletikuga hambal, mis muidu ei ole tõsisemaid kaebusi põhjustanud. Tugeva valu, paistetuse, palaviku või mõne muu haigusnähu ilmnemisel peaks koheselt tulema uuesti arstile hammast näitama või vähemalt helistama kliinikusse, et saada juhiseid edasise käitumise osas.

Juureravi vaheetappidel asetab arst hambale ajutise täidise. Tund aega pärast ajutise täidise asetamist ei ole soovitatav süüa, kuna täidis on pehme ja võib koos toiduga hambalt eemalduda.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru