Tornimäe 5, 10145 Tallinn
+372 6 32 32 32
Küsimuste korral palun helistage +372 6 32 32 32
Kui hammas on muutunud tundlikuks külmale, kuumale või magusale, on see tavaliselt märk hambasse tekkinud august ehk hambakaariesest.
Tundlikkust võivad tekitada ka paljastunud hambakaelad ehk nn kiiludefektid hamba igemeäärses osas. Samuti võib hambal tekkida valulik reaktsioon temperatuurimuutusele või survele (mälumisel, tugeval kokkuhammustamisel) siis, kui hambasse on tulnud mõra. Hambamurru puhul on valu enamasti tugevam ning sellega võib kaasneda igeme veritsemine.
Hambanärvipõletiku puhul tekib valu alguses vaid ärritava teguri (temperatuurimuutuse, magusa) toimel. Põletiku süvenedes kestab valu ka ärritava teguri toime lõppedes ja hammas võib valutama hakata ka iseeneslikult. Enamasti on tegemist väga tugeva valuga, mis võib kiirguda ka kõrvalhammastele ja sellepärast on vahel raske täpselt öelda, milline hammas valutab. Närvisüsteemi eripärast tingituna hakkab selle haiguse puhul hammas kõvasti valutama tihti just öösel.
Lühemat aega kestev keskmise tugevusega valu ning tundlikkus külmale, kuumale või survele võib esineda pärast hambaarsti külastust, kus ravitud hambale on asetatud täidis. Selline valu peaks aja jooksul mööduma. Kui aga valu ei ole kadunud 4-6 nädala jooksul, tuleks uuesti võtta ühendust hambaarstiga.